Czasem drugie dziecko ma również okazję pobyć jedynakiem!

Drugie dziecko jest po prostu… drugie i nikt tego nie zmieni. Drugie dziecko nigdy nie będzie jedynakiem, więc rzadko kiedy ma okazję pobyć sam na sam z rodzicami. Jedynak ma o tyle szczęścia, że nie musi z nikim rodzicami się dzielić, a drugie dziecko musi od początku zaakceptować stan rzeczy, że jest ktoś jeszcze…. Drugie dziecko zawsze goni za tym pierwszym, próbuje mu dorównać, przegonić w umiejętnościach.

WP_20160619_17_22_08_Pro

Tomek pobyć jedynakiem miał okazję od początku od swojego urodzenia, gdy Natalia na kilka godzin znikała za murami przedszkola. Te kilka godzin pomagało w tym, aby bliżej poznać jego jako niemowlę.

Czas leciał, Natalia podrosła, Tomek zaczął mówić i zaczęły się wspólne zabawy. Wspólne kąpiele, rozmowy, kłótnie i krzyki. Wspólne chichranie, wspólne darcie i wspólne  płacze. Czasem rodzic ma wrażenie, że rodzeństwo jest nierozerwalne, że dwoje dzieci tworzy jedność-  tworzy! Jedność zwaną rodzeństwem.

W rzeczywistości dwójka dzieci to dwie inne osobistości, dwa różne organizmy i dwie inaczej myślące istotki. Zwłaszcza jak jedno, zwłaszcza to pierwsze, starsze pójdzie na noc do babci. Nastaje wtedy taki błogi spokój w domu….. To małe jest grzeczne, ciche, nikt go nie zaczepia i nie ciągnie do zabaw.

WP_20160621_17_41_27_Pro

Nagle okazuje się, że to drugie mniejsze dziecko potrafi być spokojne, potrafi słuchać i nie krzyczeć. Zgadza się na każdą ewentualność i człowiek ma wrażenie, że chyba tylko mu się zdawało, że mógł być zmęczony przy jednym dziecku! Rodzic poznaje na nowo swoje drugie dziecko, które mieszka w domu już od ponad 2 lat 😉

Fenomen drugiego dziecka oprócz tego, że nigdy jedynakiem nie będzie a tylko ma okazję czasem nim pobyć- jest również taki, że człowiek chciałby zatrzymać czas. Zatrzymać czas, aby to drugie dziecko tak szybko nie rosło, przecież dopiero się urodziło! Chciałoby się, aby zawsze było takie małe i pocieszne. Starsza siostra mówi, że brat jest dzidzią. A brat się odzywa, że nie! On dzidzią nie jest, tylko jest duzzzzzzziiiii 🙂

WP_20160604_11_11_08_Pro