PROSTE SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE- codziennie ;)

Ostatnio mocno zafascynowałam się tematem oszczędzania, prowadzenia budżetu domowego, planowania wydatków i wyłapywania fajnych promocji. Czujesz, że masz pieniądze a przeciekają Ci przez palce? Miałaś/eś dodatkową gotówkę, ale nie wiadomo gdzie i kiedy się rozpłynęła? Niespodziewane wydatki lubią Cię zaskakiwać? Dziś przedstawię proste sposoby na oszczędzanie, które nie zajmują dużo czasu, a pomogą Ci w prowadzeniu finansów i dopną je na ostatni guzik.

Prowadzenie domowego budżetu- wiem, monotonne to i nudne zajęcie jak diabli, ale pozwala zauważyć, gdzie podziewają się Twoje pieniądze. Dzięki systematyczności zapłacisz wszelkie rachunki w terminie i zobaczysz, ile masz wydatków dodatkowych, z których możesz zrezygnować (np dodatkowy mobilny internet, tak jak u mnie lub płatne konto w banku, które płatne wcale być nie musi, co nie?)

Planowanie obiadów– ile razy miałam tak, że stawałam przed lodówką/ zamrażalnikiem i homo niewiadomo 😉 Dzięki planowaniu rozejrzysz się po kuchni, zobaczysz jakie masz zapasy choćby produktów sypkich. Zamiast kupować np kaszy do obiadu, możesz zastąpić ją makaronem i jeden wydatek z głowy. Rano zajrzysz w gotowy plan! (ja taki tworzę w Open Office). Gdy zobaczysz fajną promocję w sklepie/ markecie możesz w każdej chwili plan obiadowy zmienić. Dzięki temu nie wydasz dodatkowych 30 zł do gotową pizzę. Ja często gotuję obiady na dwa dni, zwłaszcza zupy, gulasz też jednego dnia możemy zjeść z kaszą, drugi dzień z ziemniakami.  Możesz ugotować większą ilość zupy i ją zamrozić. Na wyjazdowe dni jak znalazł. Wyciągasz, wrzucasz do garnka, podgrzewasz i masz 🙂

Załatwiaj kilka spraw na raz! Nie tylko oszczędzisz dzięki temu pieniądze, ale również swój drogocenny czas. Zamiast robić 4 kursy samochodem, załatwisz wszystko jednego dnia w kilka godzin. Rachunki płać przez internet, możesz założyć zaufany profil Epuap (zwłaszcza dla osób prowadzących działalność), aby załatwiać szybciej sprawy urzędowe. Wniosek wypełniasz w domu przez internet, a w urzędzie tylko podpisujesz (nawet ten na 500 +)

źródło: http://www.strefabiznesu.polskatimes.pl/

źródło zdjęcia: www.strefabiznesu.polskatimes.pl

Zrób listę zakupów! Podstawowa zasada, aby nie kupować niepotrzebnych rzeczy, które popsute, niezjedzone następnie wyrzucasz do kosza. Plan obiadów + lista zakupów na główne posiłki + chemia. Porównuj ceny w gazetkach, ściągnij aplikację mobilną z aktualnymi promocjami i sprawdź, gdzie danego dnia opłaca Ci się jechać na zakupy. Możesz z aplikacją planować również listę zakupów na cały tydzień!

Testuj produkty!- o testowaniu napisałam już jeden wpis, możesz śmiało w niego skorzystać! Rejestrujesz się na portalach, jak masz chwilę czasu wypełniasz ankietę, której link ląduje na Twoim a-mailu i nuż akurat się uda? Tylko na przełomie marca/ kwietnia testowałam kapsułki do prania Ariela, płyn do płukania Lenor i kaszki Zbożaki dla dzieci!

Wypełnianie ankiet za pieniądze, umieszczanie linków dla znajomych lub zbieranie punktów na kartach lojalnościowych to kolejne sposoby na proste oszczędzanie- codziennie! Jeżeli Twoim dostawcą Energii jest firma pod tą samą nazwą ;), to bierze ona teraz udział w punktach PAYBACK. Za uzbierane 500 punktów za opłacone rachunki w terminie, możesz obniżyć swoją kolejną fakturę o 5 zł 😉 (2 zł=1 pkt payback) Jak zamówisz fakturę elektoniczną na e-maila to odpada Ci kolejny 1 zł. Wystarczy założyć darmowe konto internetowe na Energa 24 i zamówić kartę w PAYBACK. Jeżeli doładowujesz konto w Orange lub robisz zakupy w Empiku to punkty w sumie same na konto wpadają 😉

Kolejny wpis niebawem łącznie z linkami do fajnych blogów o oszczędzaniu, z których można wziąć przykład! 

Ja od końca marca mam dwie misje: zgubić 12 kg  (już 2 za mną) i ogarnąć w końcu finanse domowe- tym wpisem zaczynam nowy cykl artykułów o oszczędzaniu i prowadzeniu budżetu domowego, sama jeszcze jestem laikiem w tym temacie, małymi kroczkami się uczę i mam nadzieję, że wyjdzie to z korzyścią dla mojej rodziny, jak i Twojej!

Ahoj przygodo! 🙂

  • super! czekam na więcej… te sposoby juz stosuje

  • Ula z prostoofinansach

    Fajnie się czyta ten tekst. Proste a jednak nie zawsze takie oczywiste. pozdrawiam 🙂

    • Sama mam w tył zapiski wydatków z przed dwóch dni, ale w weekend nadrobię 😉

  • Stosuję właściwie wszystko, o czym napisałaś 🙂 Dzięki liście zakupów i zakupom raz w tygodniu oszczędzam nie tylko pieniądze ale i czas a dzięki prowadzeniu budżetu i jego analizie, bo uważam że analiza jest najważniejsza a nie samo wpisywanie cyferek, wiem gdzie przesadzam z wydatkami i nie spóźniam się z płaceniem rachunków, co mi się wcześniej zdarzało niestety 😉

    • Z niezapłaconymi rachunkami na czas miałam to samo 😉 najgorsze są nieprzewidziane wydatki, bo tu człowiek sobie zaplanował a tu klops.

  • Świetne rady. Sama z nich korzystam. To pierwsze kroki dla kogoś kto chce opanować budżet. Pozdrawiam